امروز :1395/11/01      ساعت :23:30:37
لطفا جهت مشاهده بهتر سایت از مرورگرهای گوگل کرم و فایرفاکس ابدیت شده استفاده نمائید

  آشنایی با صافکاری و نقاشی اتومبیل 

در صورت تصادف و بروز خسارت به اتومبیل، انتخاب یک صافکار و نقاش منصف و حرفه ای، بزرگ ترین دغدغه افرادی است که نسبت به ماشین خود حساس هستند.

صافکارهای حرفه ای شغل خود را یک هنر می دانند. هر صافکار به اقتضای حرفه و تجربه خود، برای خدمات صافکاری که انجام می دهد قیمت تعیین می کند.


آشنایی با صافکاری و نقاشی اتومبیل

یک صافکاری خوب ویژگیهای زیر را دارد:

1. حتی الامکان عملیات تعمیر را بدون رنگ انجام می دهد تا مالک خودرو ضرر و زیان کمتری را از بابت افت قیمت خودرو متحمل شود.

2. صافکار تا حد امکان، قطعه ای را تعویض نمی کند و با صافکاری و نقاشی مشکل را حل می کند.

3. ضخامت بتونه در قسمتهای صاف شده بسیار نازک است، تا در گذر زمان و تابش خورشید ترک نخورد.


کلید واژه : آشنایی با صافکاری و نقاشی اتومبیل ، صافکاری ، نقاشی ، قطعات بدنه خودرو ، ویژگیهای صافکار خوب

تاریخ ارسال :  1395/9/30     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  57


مقاله معرفي اجزاء خودرو


آنایی با اجزاء اتومبیل

آنایی با اجزاء اتومبیل

دیفرانسیل خودرو

دیفرانسیل یکی از اعضای سیستم انتقال قدرت می باشد. دیفرانسیل بعد از میل گاردان قرارمی گیرد. البته در صورتی که خودرو دارای میل گاردان باشد. اگر خودرو دارای میل گاردان نباشد دیفرانسیل بعد از گیربکس قرار خواهد گرفت و بعد از دیفرانسیل پلوس ها قرار دارند.
زمانی که یک اتومبیل دور می زند باید چرخی از ان که در طرف خارج پیچ است با سرعت بیشتری نسبت به چرخ دیگر بچرخد اگر بخواهیم بدون ترمز گرفتن بچرخیم و همچنین هنگامی که یک چرخ از روی یک برجستگی عبور می کند باید از چرخ دیگر تندتر بچرخد دیفرانسیل این عمل را امکان پذیر می کند. دیفرانسیل دستگاهی است که نیروی حاصله از موتور را موقعی که وسیله نقلیه به طور مستقیم و در سطح صاف حرکت می کند به طور مساوی بین چرخ های عقب تقسیم می کند ولی موقع دور زدن و یا چپ و راست رفتن و هنگام گردش ها یا در دست انداز نیروی موتور را به نسبت احتیاج بین چرخ های عقب تقسیم می نماید.
قطعات دیفرانسیل در داخل پوسته یا محفظه ای که معمولا ان را کله گاوی می گویند قرار دارند. در داخل این جعبه دنده کرانویل و دنده پینیون و چهارهرز گرد کوچک و شش عدد بلبرینگ و دو دنده سر پلوس چرخ ها قرار گرفته اند. به طور خلاصه می توان گفت که نیروی موتور به وسیله کلاچ به جعبه دنده و از گیربکس توسط میل گاردان به دیفرانسیل و از دیفرانسیل به پلوس چرخ ها منتقل و چرخ ها به حرکت در می ایند. با گردش میل گاردان دنده پینیون هم می چرخد و چون دنده کرانویل با دنده پینیون درگیر است کرانویل را به حرکت در می اورد و به همراه خود هرز گردها را هم می چرخاند.
اگر چرخ های اتومبیل در سطح صاف حرکت کنند دنده هرز گرد با دنده های پلوس حرکت و چرخشی ندارد ولی اگر چرخ ها هماهنگی نداشته باشد و اتومبیل در حال دور زدن باشد باید یک چرخ که در زاویه تنگ قرار گرفته است اهسته گردش نماید در این موقع دنده های هرز گرد بر خلاف دنده های پلوس به حرکت درایند و سبب سریع تر گردانیدن یکی از دنده های پلوس می شوند. (چرخی که مقاومت کمتری را تحمل می کند) دنده های هرز گرد که تعداد انها دو یا چهار عدد می باشد نقش مهمی در دیفرانسیل دارند. کار انها تنظیم دور چرخ در سر پیچ ها می باشد.
وظایف دیفرانسیل عبارتند از:
۱- ۹۰ درجه تغییر جهت گردش گاردان
۲- ازدیاد گشتاور
۳- تعدیل دور چرخ های عقب هنگام دور زدن یا حرکت در میدان
به این معنی که هنگامی که اتومبیل در میدان حرکت می کند چرخ سمت داخل میدان دایره کوچک تری را طی می کند در صورتی که چرخ سمت خارج میدان دایره بزرگ تری را طی می کند. نتیجه این که یک چرخ خارجی دور بیشتر و چرخ داخلی دور کمتری می زند. امکان این تغییر دور وظیفه چرخ دنده های داخلی دیفرانسیل می باشد. مثال دیگر هنگامی که چرخ اتومبیل داخل جوی اب یا جدول گیر می کند در صورت حرکت چرخ ها چرخ داخل چاله ثابت ولی چرخ دیگر به سرعت حرکت می کند.

دیفرانسیل اتومبیل های سواری را به صورت یک پارچه و مفصلی می سازند که نوع یک پارچه ان مثل پیکان و نوع مفصلی ان مثل بنز و بی ام و را می توان نام برد ولی همگی تقریبا دارای قطعات مشابه یکدیگر می سازند.

هوزینگ در دیفرانسیل (کله گاوی)

وظیفه اصلی هوزینگ و چرخ دنده داخلی ان تعدیل یا تنظیم دور چرخ ها هنگام دور زدن یا حرکت در میدان ها می باشد هنگامی که اتومبیل به طور مستقیم حرکت می کند چرخ ها چه محرک چه متحرک با دور مساوی دوران می کنند ولی هنگامی که در میدان ها یا مسیر های منحنی شکل چرخ های قوس خارجی میدان مسافت بیشتری طی می کنند و چرخ های قوس داخلی میدان مسافت کمتری را طی می کنند
هرگاه هر دو چرخ به کمک یک محور به یکدیگر متصل بودند چرخ ها هنگام دور زدن روی زمین کشیده می شوند و سایش زیاد لاستیک و انحراف اتومبیل حتمی خواهد بود به همین دلیل محور محرک را به دو قسمت تقسیم کرده و هر یک را پلوس می نامند.
بدین ترتیب گردش نامساوی چرخ ها محرک امکان پذیر می شود برای این که بتوان هر دو پلوس را به کمک یک گاردان به حرکت دراورد انها را به کمک “جعبه هوزینگ”به یکدیگر متصل می کنند در دیفرانسیل پینیون کرانویل را به حرکت در می اورد و بدین ترتیب “هوزینگ” که به کرانویل متصل است به حرکت در می اید.
در انتهای هر پلوس یک چرخ دنده مخروطی به نام دنده پلوس در جعبه هوزینگ قرار دارد که این دنده ها به کمک دو دنده دیگر که انها را دنده هرز گرد (ساتلیت) می گویند به یگدیگر مربوط می سازد. دنده های هرز گرد روی محور خود ازاد هستند و می توانند در مواقع لزوم حول ان دوران نمایند مسیرانتقال نیرو از جمله هوزینگ به محور دنده ها هرز گرد و از انها به دنده های پلوس و بالاخره به پلوس ها و چرخ صورت می گیرد.
هنگام حرکت مستقیم پلوس ها و در نتیجه هر دو چرخ دارای دور یکسان هستند هرز گردها حول خود دوران ندارند و همراه جعبه هوزینگ به حرکت گردشی خود ادامه می دهند و عمل اتصال بین پلوس ها جعبه دنده هوزینگ به حرکت گردشی خود ادامه می دهند و عمل اتصال بین پلوس و جعبه هوزینگ انجام می دهند و در نتیجه فقط انتقال نیرو به دنده پلوس را انجام می دهند.
هنگام طی مسیر منحنی یا دور زدن چرخ داخلی چون مسیر کوتاه تری را طی می کند باید دور کمتری نسبت به چرخ خارجی بزند در این حال هرز گرد مربوط به دنده پلوس چون نمی تواند تمامی دنده را دور جعبه دنده هوزینگ منتقل کند سرعتش کم می شود و در نتیجه روی ان لغزیده و بنابراین حول محور خود به دوران در می ایند این حرکت اضافی به دنده پلوس دیگر منتقل شده و ان را با دور بیشتری می گرداند چرخ خارجی دور بیشتری و مسافت بیشتری را طی می کند.
دنده هرز گرد تنها هنگامی طی مسیرهای منحنی یا دور زدن عمل نمی کند بلکه در مواقعی که به نحوی اصطکاک بین دو چرخ متفاوت باشد یا بار یکی از لاستیک ها از دیگری کمتر باشد وارد عمل می گردد هرگاه مثلا چرخی در سطح متفاوت زمین یخ زده قرار گیرد و چرخ دیگر در سطح خشک دراین حال چرخ با اصطکاک کم تا دو برابر دور جعبه هوزینگ می گردد در حالی که چرخ دیگر حرکتی ندارد.
در این حال وسیله نقلیه قدرت حرکت را نخواهد داشت زیرا نیروی اصطکاک موجود در چرخ در حال بکسواد کافی برای اتومبیل نیست برای این گونه موارد در بعضی از وسایل نقلیه سنگین ازقفل کن دیفرانسیل استفاده می کنند. قفل کن دیفرانسیل دو پلوس را با یکدیگر یک پارچه می کند و اتومبیل را در مکان برفی و غیره ممکن می سازد.

اویل پمپ


برچسپ ها :  مقاله معرفي اجزاء خودرو ، دانلود مقاله معرفي اجزاء خودرو ،  دیفرانسیل خودرو ،  اویل پمپ ،  هوزینگ در دیفرانسیل (کله گاوی) ،  معایب عمده ذاتی دلکو  ،  سیستم انتقال قدرت دستی ،  ترموستات ،  Gearbox (گیربکس) ،  کاربراتور چگونه کار می کند  ،  انواع کاربراتور ،  تعریف ترمز ABS

تاریخ ارسال :  1395/6/14     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  188


سيستم هاي انژكتوري تزريق مستقيم   GDI 

 (GASOLINE DIRECT INGECTION)

سير تكاملي:

    دوره اول تا سال 1950:

    اين دوره به قبل از اختراع كاربراتورهاي پيشرفته برمي گردد كه در موتورهاي خيلي قوي هواپيما از سيستم تزريق مستقيم استفاده مي كردند.

    تكنولوژي مورد استفاده همان تكنولوژي موتورهاي ديزل بود.

    درسال 1954شركت بنز در ماشين مدلSL300سيستم تزريق مستقيم را در جهت بهبود كارائي پائين كاربراتور بكار گرفت.

    اين تكنولوژي در مدت چند سال توسط سيستم تزريق چند نقطه اي جايگزين شد.(شكل1)

gdi

شكل -1 مربوط به خودرو بنز مدل300SL

دوره دوم از سال 1950تاسال 1980:

•         در اين دوره به منظور دستيابي به صرفه جويي در مصرف سوخت موتور تزريق مستقيم بايد طوري عمل كند تا حد ممكن سوخت رقيق شود.رقيق شدن سوخت توسط تزريق طبقه اي مخصوص صورت مي گيرد تا طبقه بندي سوخت به نحوي باشد كه سوخت غني تري در اطراف شمع انباشته گردد.

•         در روش بالا مشكلاتي وجود دارد كه مانع از به توليد انبوه رسيدن

•         اين روشها مي شود اين مشكلات عبارتند از:

•         1-مقدار هيدرو كروبنها نسوخته :

•         دراين حالت بخاطر اينكه احتراق كامل امري مشكل است.

•         2-عملكرد ثابت و غير قابل تغير موتور

•         3-كثيف شدن شمع

•         4-عملكرد ضعيف موتور

•         5-رقيق شدن روغن موتور

•         6-مقدار زياددوده و رسوبات در اطاقك احتراق

دوره سوم از سال 1995تا اكنون:

•         در اين دوره كاهش مصرف سوخت مهمترين مسئله است زيرا باعث اولا ذخيره سازي انرژي ويا صرفه جوئي در مصرف آن.

•         ثانيابراي كاهش ميزان الاينده هوا

•         درموتورهايGDIبراي رسيدن به حالت ها بالا بايد به اهداف زير دست پيدا كرد:

•         1-طبقه بندي ثابت وپاياي سوخت توسط تزريق طبقه اي در بارهاي كم.

•         2-تزريق كاملا هموژن وهمسان سوخت در دورهاي زياد

•         3-تغير روشهاي تزريق از طبقه اي به هموژن بصورت سريع و بدون اثر نامطلوب در عملكرد موتور

موتورهاي تزريق مستقيم چيستند؟

درموتورهاي معمول انژكتوري بنزين به داخل مانيفولد گازتزريق مي شوداما در موتورهاي تزريق مستقيم سوخت به داخل سيلندر تزريق مي شود.نتيجه تزريق مستقيم نظارت دقيق تر بر نسبت هوا به سوخت در حالتهاي مختلف رانندگي است.يكي ديگر از مزاياي اين سيستم قابليت ايجاد تاخير در تزريق مستقيم است كه بر اساس آن توانايي به وجود آوردن مخلوط هاي متفاوتي در سيلندر      حاصل مي شود

GDI انواع سيستم احتراق

تقسيم بندي اين سيستم بر مبناي نوع پاشش سوخت به سيلندر مي باشد:

1-سيستم پاشش چرخشي(ميتسوبيشي و فولكس واگن)

2-سيستم پاشش پيچشي(تويوتا و نيسان)

GDIوMPIاختلاف بين

•         براي تامين سوخت در موتورهاي متداول انژكتوري از يك سيستم سوخت بنام پاشش سوخت از چند نقطه كه جايگزين كاربراتور شده است استفاده مي كنند.در اين سيستم سوخت توسط انژكتور به پشت سوپاپ پاشيده مي شود از انجا كه سوخت قبل از ورود به سيلندر با هوا مخلوط ميشود محدوديت هايي براي تامين به موقع سوخت و كنترل فرايتد احتراق در اين سيستم وجود دارد.در سيستم تزريق مستقيم سوخت مشابه موتورهاي ديزلي مستقيما به داخل سيلندر پاشيده مي شود اين محدوديت ها برطرف شده است همچنين زمان بندي پاشش سوخت مطابق بار موتور به دقت كنترل مي شود.

 

منبع : موتورهاي تزریق مستقیم (سوران اشعری )

گرداوري : مهندس امير عباس زماني (همدان 1388)

برچسپ ها : موتورهاي تزریق مستقیم ، سيستم تزريق موتور هاي جديد ، تزريق مستقيم

با عرض پوزش ، این بخش سایت محدود به کاربران عضومی باشد .       

تاریخ ارسال :  1395/5/17     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  135


موتور هاي نسل جديد GDI چيست و چه مزايا و معايبي دارد.
پرديس خودرو: "فروش خوردوي سورنتوي جديد با موتور قدرتمند GDI " اين شعار تبليغاي اطلس خودرو براي معرفي خودرو سورنتو با بازار كشورمان بوده است . اما اين پرسش در ذهن دوستدارن دنياي خوردو نقش بسته كه موتور هاي GDI چيست و عملكردموتور جي دي اي چگونه است كه باعث قدرمند شدن اين موتور مي شود .


اين مهم كارشناسان پرديس خودرو را بر آن داشت كه اين نوع از نسل جديد موتورها را به شما عزيزان معرفي كند.


خودروهاي نسل جديد GDI نسل نو از طراحي موتور مي باشد كه تزريق سوخت بطور مستقيم به داخل سيلندر انجام مي شود .اين انقلابي در صنعت خودرو مي باشد

برچسپ : موتور هاي نسل جديد GDI چيست و چه مزايا و معايبي دارد

با عرض پوزش ، این بخش سایت محدود به کاربران عضومی باشد .       

تاریخ ارسال :  1395/5/17     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  125


طراحي شاسي با جنس کامپوزيتي و فولاديدرطولسهدههگذشته،نيازبهکاهشوزنخودرودرحينحالافزايشاستحکامآنشديدااحساس شدهاست. اينموضوعتوسطدوعاملهدايت ميشود؛افزايشقيمتبنزينبهدليلکمبوددر عرضهنفتخاموافزايشآگاهيدرخصوصمحيط زيستبهجهتنيازبرايکاهشگازهايخروجي ازاگزوزخودروها. يکيازروشموثربرايکاهش

وزنخودرواستفادهازموادمرکب ) کامپوزيتها(درساختاربدنهوشاسيخودروميباشد

. دراين پژوهششاسيخودروباجنسکامپوزيتطراحي شدهوباشاسيفولاديمشابهمقايسهشدهوبراي تحليلازنرمافزارANSYS استفادهشدهاست.


روش اجزا محدود

تهيه كننده مقاله : جناب مهندس علي گوديني

منبع : ايران صنعت : www.irsanat.com
برچسپ ها : طراحي شاسي با جنس کامپوزيتي و فولادي

با عرض پوزش ، این بخش سایت محدود به کاربران عضویت ویژه می باشد .       

تاریخ ارسال :  1395/5/14     نویسنده :   محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  299


کاربران جدید

bermodacam
yashar007
mohamadslk
zaddousti
majid.dehg
Leopard71
ali99
amini
jamshid196
bahram3749
aydin
mohammad-o
jalal
MEHRDAD.M7

کاربران آنلاین

bermodacam
mohamadslk
majid.dehg
Leopard71
ali99
amini
amir2562
bahram3749
jamshid196
mohammad-o
jalal
MEHRDAD.M7
ali.z.e
j.azemati
Ahmad1348

آمار بازدید ها

وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 9768
» بازدید دیروز: 6388
» افراد آنلاین این بخش: 26
» ورودی امروزازموتورهای جستجو: 1489
» ورودی دیروزازموتورهای جستجو: 1319
» بازدید کل: 1951897

پیوند ها

 • وب مستر گوگل
 • بورس تهران
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه تهران
 • mrah
 • سايت سنجش
 • نویسندگان

 • دنیا رحیمی
 • باروج
 • حسن صالحي
 • اصغر شفیع خانی
 • رزیتا
 • عباس زارعی
 • علی قادری
 • علی واشقانی
 • محمدرضایی
 • مرتضی نظرپور
 • کیوان حسن پور
 • نادر محمدی
 • ولی براتلو
 • پارسا یزدان
 • پوریا بیدقی
 • پیمان
 • پیمان محمدرضایی
 • فرشید دارابی
 • راهای ارتباط باما

 • همراه : 09359850361
 • : 09106978820
 • تلفن : 02632719757
 • ایمیل: info@irsanat.com
 • : irsanat.com@gmail.com
 • کانال سایت: @irsanat
 • نلگرام پشتیبان: @digisanat
 • کانال فروشگاه: @irdigikala
 • فرم تمــاس با ما