اخبار علمی
   بنام خـــداوند جان و خرد    تاریخ :1397/5/30     ساعت:   21:17:57

با ســــــــــلام وتشکر از بازدید شما


لطفا جهت مشاهده بهتر سایت از مرورگرهای گوگل کرم و فایرفاکس ابدیت شده استفاده نمائید

 
محققان دانشگاه TU Wien اتریش راهکار جدیدی را برای تولید پوشش های ارگانیک پیشرفته ابداع کردند که در آن حلال های سمی با آب جایگزین شده اند. 

به گزارش ایرنا ازپایگاه خبری ساینس دیلی، در این شیوه محققان آب را تا 180 درجه سانتیگراد در فشار معینی گرم می کنند. در این شرایط فشار به شدت افزایش یافته و در نتیجه بخش عمده آب به صورت مایع باقی می ماند اما ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن تغییر می کند.

این وضعیت تعداد پیوندهای هیدروژنی هریک از مولکول های آب را با سایر مولکول ها کاهش می دهد و تعداد یون های آزاد H3O+ یا OH- در آن را افزایش می دهد. در این حالت آب هم دارای خاصیت اسیدی می شود و هم مانند یک کاتالیزور عمل می کند.

همچنین امکان حل شدن مولکول هایی که در دمای عادی محلول در آب نیستند، در این شرایط فراهم می شود. در نتیجه می توان مولکول های پوشش ارگانیک را با غلظت زیاد درون آب حل کرد تا پس از سرد شدن به صروت کریستال درآیند.

این در حالی است که در روش های فعلی از حلال های سمی برای تبدیل مولکول های پوشش ارگانیک به کریستال استفاده می شود که برای محیط زیست مضر هستند.

پوشش های ارگانیک علاوه بر رنگ های فوق العاده، دارای یک کاربرد فنی مهم هستند. این پوشش ها گروهی از مواد با ویژگی های بسیار خاص هستند که در انواع محصولات الکترونیکی از نمایشگرها گرفته تا کاغذ الکترونیکی و تراشه ها کاربرد دارند. خواص الکترونیکی این مواد در حالت کریستالی که مرتب ترین حالت مولکولی آن ها محسوب می شود، بهبود می یابد و کاربردهای جدیدی را در اختیار محققان می گذارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/5/24     
تعداد بار مشاهده :  21
محققان دانشگاه "ام‌آی‌تی"(MIT) با انجام تحقیقاتی دریافتند، تا اواخر قرن جاری، دشت‌های شمالی چین به علت گرمای شدید دیگر قابل سکونت نخواهد بود. 

به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، جای تعجب نیست که "چین"، پرجمعیت‌ترین کشور جهان، بزرگترین آلاینده کره زمین نیز باشد.

افرادی که در دشت‌های شمالی چین که پرجمعیت‌ترین ناحیه دنیا است، زندگی می کنند، ممکن است تا اواخر قرن جاری دیگر توانایی زندگی در آن ناحیه را نداشته باشند.

انتظار می‌رود که این منطقه در معرض موج گرمای شدیدی قرار گیرد که می‌تواند منجر به مرگ بسیاری از مردم منطقه شود.

اگر انتشار "کربن" در این منطقه کاهش نیابد، ممکن است مردم این منطقه در عرض چند ساعت جان خود را از دست دهند.

براساس مطالعات اخیر مرکز "تحقیقات تغییرات جهانی" دانشگاه "ام‌آی‌تی"(MIT)، محققان دریافتند که دشت‌های شمالی چین مرگبارترین نقطه جهان بر اثر گرما خواهد شد.

"فاتح الطاهر" سخنگوی این تیم تحقیقاتی و استاد دانشگاه "ام‌آی‌تی" گفت: اخیرا چین به بزرگترین عامل در انتشار گازهای گلخانه‌ای مبدل شده است. 

وی هشدار داد، اگر روند انتشار این گازهای گلخانه‌ای ادامه یابد، ممکن است امکان سکونت در پرجمعیت‌ترین ناحیه کره زمین با محدودیت مواجه شود.

این هشدار نگران کننده است زیرا بخش عظیمی از جمعیت ۴۰۰ میلیونی این منطقه کشاورز هستند که وضعیت معیشتی آنها به شرایط زمین در آن منطقه بستگی دارد.

این در حالی است که چین بخش زیادی از مواد غذایی آمریکا را نیز تامین می‌کند.

تا آینده‌ای نزدیک چین با یک بحران جدی مواجه خواهد بود.

بنا بر اعلام سرویس ملی آب و هوایی آمریکا، اگر "دمای حباب مرطوب"(WBT)  هوا بالای ۸۷.۸ درجه فارنهایت باشد، به عنوان یک "خطر جدی" تلقی می‌شود. و دمای بالای ۹۵ درجه فارنهایت نیز کشنده است.

تاریخ ارسال :  1397/5/16     
تعداد بار مشاهده :  20
محققان دانشگاه کرنل ربات های نرمی را ساختند که توان موردنیاز خود را از ذرت بوداده به دست می آورند. این ربات ها قادرند باز و بسته شده، اجسام را بگیرند و سختی آن ها تغییر کند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، از آنجا که دانه های ذرت با افزایش دما به سرعت و با فشار حجیم می شوند، حجم آن ها تا 10 برابر افزایش می باید و پس از حجیم شدن با سختی حرکت می کنند. به همین علت ذرت بوداده گزینه مناسبی برای ساخت ربات های نرم محسوب می شود.

محققان با استفاده از این فناوری سه ربات ساختند. یکی از ربات ها گیره ای با سه انگشت از جنس سیلیکون است که داخل آن با دانه های ذرت پر شده است. دانه های ذرت توسط یک سیم، گرم و حجیم می شوند و به دیواره بیرونی انگشتان فشار وارد می کنند. در نتیجه انگشتان به داخل جمع شده و شی موردنظر را می گیرند. ربات دوم متشکل از یک رشته نرم سیلیکونی است که درون آن 36 دانه ذرت و یک سیم کارگذاشته شده و پس از حجیم شدن ذرت ها، تبدیل به یک ساختار سخت می شود.

ربات سوم نیز ساختاری شبیه به سیلندر است که از بسته های ذرت ساخته شده و زمانی که توسط مایکروویو گرم می شود، دانه های ذرت حجیم شده و توان کافی را برای جایه جایی یک وزنه 4 کیلویی تامین می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در کنفرانس بین المللی رباتیک و اتوماسیون IEEE ارائه شده است.

تاریخ ارسال :  1397/5/16     
تعداد بار مشاهده :  16 اخبار علمی ,خبرهای علمی, بسته بندی مواد غذایی
محققان انستیتوی فنی جورجیای آمریکا با استفاده از پوست خرچنگ و فیبر درختان ماده جدیدی را ساختند که جایگزین مناسبی برای بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی محسوب می شود. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، میزان نفوذپذیری این ماده جدید در برابر اکسیژن در مقایسه با برخی از انواع پلی اتیلن ترفتالات (PET) که متداولترین نوع پلاستیک مورد استفاده در صنایع بسته بندی مواد غذایی است، 67 درصد کمتر بوده و در نتیجه این ماده گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی محسوب می شود.

سلولز و کیتین متداول ترین انواع پلیمر زیستی موجود در طبیعت هستند. محققان به منظور به کارگیری این مواد برای بسته بندی ابتدا نانوفیبرهای سلولز و کیتین را در دو محلول آبی مجزا مخلوط کرده و سپس این محلول ها را به صورت لایه ای روی یکدیگر اسپری کردند. پس از خشک شدن، این لایه ها یک ماده انعطاف پذیر و مستحکم را ایجاد کردند.

از آنجا که نانوفیبرهای کیتین دارای بار مثبت بوده و نانوکریستال های سلولز بار منفی دارند، این مواد پیوندهای بسیار قوی برقرار می کنند که مانع ورود هرگونه گاز به ساختار آن ها می شود.

این ماده با محیط زیست سازگار است و کارآیی بهتری از PET دارد. با وجود این برای استفاده صنعتی از این ماده لازم است روش های اقتصادی برای تولید انبوه آن به کار گرفته شود و توسط صنایع بسته بندی نیز مورد قبول واقع شود.

محققان گزارش کامل این تحقیقات را در نشریه ACS Sustainable Chemistry & Engineering منتشر کردند. 

تاریخ ارسال :  1397/5/02     
تعداد بار مشاهده :  21
گفته می‌شود قابلیت تشخیص چهره و احراز هویت (Face ID) به تبلت‌های آی پد اپل خواهند آمد.

 به گزارش ایسنا، به نقل از وب سایت the verge، تازه‌ترین گزارش منتشره از سوی گزارشگر Inquirer نشان می‌دهد که قابلیت احراز هویت و تشخیص چهره موسوم به فیس آی دی (face ID) پا به عرصه تبلت‌های آی‌پد اپل خواهند گذاشت.

تاریخ ارسال :  1397/4/28     
تعداد بار مشاهده :  55


 

کاربران جدید

akbarjkh
alikay
maryamgoli
Milad.dh
faramarz
rezam95
yakamuz137
Bargahi
discipline

کاربران آنلاین

maryamgoli
faramarz
rezam95
yakamuz137
Bargahi
discipline
Majiid44
AhmadMalek
roohola ba

آمار بازدید ها

وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 12660
» بازدید دیروز: 11335
» افراد آنلاین این بخش: 110
» ورودی امروزازموتورهای جستجو: 1243
» ورودی دیروزازموتورهای جستجو: 1324
» بازدید کل: 9620403

مجوز تجارت الکترونیک

مجوز وزارت فرهنگ

logo-samandehi

راهای ارتباط باما

  • ایمیل: info AT irsanat.com
  • : irsanat.com AT gmail.com
  • کانال سایت: @irsanat
  • نلگرام پشتیبان: @digisanat
  • کانال فروشگاه: @irdigikala
  • تمــاس با ما