اختراعات ، اکتشافات ونوآوری های جدید
   بنام خـــداوند جان و خرد    تاریخ :1397/5/30     ساعت:   21:13:07

با ســــــــــلام وتشکر از بازدید شما


لطفا جهت مشاهده بهتر سایت از مرورگرهای گوگل کرم و فایرفاکس ابدیت شده استفاده نمائید

 
در یک آزمایش میکروسکوپی، مواد بیگانه‌ای که تاکنون شناخته نشده بودند و اکنون به نام "اوکیتیت" شناخته می‌شوند، در یک تکه کوچک از یک سنگ فضایی موجود در روسیه یافت شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، دانشمندان در سال 2016 یک شبه‌بلور یا شبه‌کریستال(quasicrystal) منحصر به فرد را در یک شهاب‌سنگ در روسیه کشف کردند.

اکنون شکارچیان طلا در جنوب روسیه به طور تصادفی به یک شهاب سنگ دیگر برخوردند که حاوی ماده معدنی ناشناخته‌ای است که هرگز قبلا دیده نشده است.

یک ماده معدنی جدید کشف شده است

این شهاب‌سنگ به نام "Uakit" نامگذاری شد که نام محلی در سیبری است که در آنجا پیدا شد. این سنگ توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفت و آنها یافته‌های خود را در نشست سالانه انجمن شهاب‌سنگ در مسکو ارائه دادند.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که بیش از 98 درصد از این شهاب‌سنگ از "کاماسیت"(Kamacite) یعنی آلیاژ آهن و 5 تا 10 درصد نیکل ساخته شده است که تنها در شهاب‌سنگ‌ها یافت می‌شود.

پژوهشگران نوشتند: کاماسیت، ماده معدنی اصلی شهاب‌سنگ‌ها است که بیش از 98 درصد از حجم آنها را تشکیل می‌دهد.

این نشان می‌دهد که این سنگ باید تحت شرایط گرمای شدید ساخته شده باشد، زیرا تشکیل کاماسیت نیاز به درجه حرارت بیش از 1000 درجه سانتیگراد(1273 درجه کلوین یا 1832 فارنهایت) دارد. دو درصد دیگر از شهاب‌سنگ شامل بیش از دوجین ماده معدنی دیگر است که اکثر آنها فقط در فضا تشکیل می‌شوند.

با این حال، داخل این قطعه سنگ یک ماده کاملا جدید کشف شد که هرگز قبلا دیده نشده بود. این ماده ناشناخته در مقادیر چنان کمی بود که فقط پس از معاینه میکروسکوپی نمایان شد.

گزارش شده است که اندازه این ماده کوچک فقط 5 میکرومتر است. محققان تصمیم گرفتند نام آن را از روی شهاب‌سنگی که در آن یافت شد، یعنی "اوکیتیت"(uakitite) بگذارند.

پژوهشگران توضیح دادند: متاسفانه ما به دلیل اندازه بسیار کوچک دانه‌های این ماده، نتوانستیم تمام خواص فیزیکی و اپتیکی آن را دریابیم.

با این حال آنها دریافتند که اوکیتیت شباهت‌های ساختاری با دو ماده معدنی فضایی دیگر دارد.

این ماده دارای رنگ خاکستری روشن است که در انعکاس نور، صورتی رنگ می‌شود. همچنین دارای سختی معدنی قابل توجه 9 از 10 است.

الماس، به عنوان نقطه مرجع، سخت‌ترین ماده معدنی شناخته شده بشر با سختی معدنی 10 است.

این ماده جدید در حال حاضر ثابت کرده است که هیجان انگیز است، اما تحقیقات بیشتری باید روی آن انجام شود و یا قبل از اینکه ما بتوانیم بیشتر در مورد این مهمان بیگانه شناخت پیدا کنیم، باید تکنولوژی پیشرفته‌تری اختراع شود.


تاریخ ارسال :  1397/5/24     
تعداد بار مشاهده :  28محققان آمریکایی راهکار جدیدی را برای سردکردن مایعات تا کمتر از دمای انجماد آن ها بدون کریستالی شدن و یخ زدن یافتند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان از این راهکار جدید برای کاهش دمای انجماد آب و مایعات محلول در آب و سرد کردن آن ها در یک دوره زمانی طولانی استفاده کردند. برای این منظور محققان سطح مایع موردنظر را با استفاده از مایع دیگری مانند روغن های معدنی که با آب مخلوط نمی شود عایق می کنند تا سطح تماس هوا و آب از بین برود.

بر اساس تحقیقات قبلی، کریستالی شدن آب به دلیل وجود ناخالصی مانند غبار و باکتری در سطح تماس آب و هوا رخ می دهد و از بین بردن این سطح تماس، ساده ترین راه برای جلوگیری از یخ زدن آب است.

در روش های متداول سردکردن مایعات تا کمتر از دمای انجماد، از فشار زیاد استفاده می شود که می تواند به نمونه های زیستی آسیب زده و تنها امکان نگهداری مقدار اندکی از مایع سرد شده را برای مدت کوتاه فراهم می کند.

در آزمایشات اولیه محققان توانستند نمونه های کوچکی از آب و محلول های آبی را با روغن های هیدروکربنی از جمله روغن معدنی، روغن زیتون و روغن پارافین عایق کردند و توانستند دمای این نمونه ها را تا منفی 13 درجه سانتیگراد کاهش دهند و نمونه ها را بدون یخ زدن به مدت یک هفته در این شرایط نگهداری کنند. در آزمایشات بعدی با استفاده از روغن هایی با ترکیب پیچیده تر توانستند دمای نمونه ها را تامنفی 20 درجه کاهش داده و آن ها را به مدت 100 روز در این وضعیت نگهداری کنند.

محققان امیدوارند با استفاده از این شیوه بتوانند سلول های خون را تا 100 روز سالم نگه دارند. با استفاده از روش های نگهداری کنونی، سلول های خون بعد از دو هفته از بین می روند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/5/22     
تعداد بار مشاهده :  32
محققان لابراتوار ملی علوم و فناوری اتانول برزیل ژنی را شناسایی کردند که عامل تسریع رشد نیشکر محسوب می شود. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی،‌ این ژن که ScGAI نام دارد یک تنظیم کننده مهم برای رشد ساقه نیشکر است که با دستکاری فعالیت آن می توان حجم ساقه و میزان ذخیره کربن در مولکول ها را افزایش داد.

به عبارت دیگر با استفاده از این ژن می توان نوع جدیدی از نیشکر را تولید کرد که با سرعت بیشتری رشد می کند و در هر واحد زمانی مقدار بیشتری از توده زیستی را در اختیار می گذارد.

ژن ScGAI هورمون های رشد اتیلن و جیبرلین را که برای افزایش سرعت و حجم تولید، توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گیرد، کنترل می کند.

هورمون جیبرلین برای افزایش بازدهی غلات و تسریع رشد نیشکر از طریق تخریب سریع پروتئین های DELLA و جلوگیری از تعامل این پروتئین ها با سایر پروتئین های محرک رشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

اتیلن معمولا برای افزایش رشد ساقه مورد استفاده قرار می گیرد و بر خلاف جیبرلین موجب پایداری پروتئین های DELLA می شود. این پروتنئین ها با سایر پروتئین های تحریک کننده رشد تعامل کرده و موجب تخریب آن ها می شوند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Experimental Botany منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/5/16     
تعداد بار مشاهده :  21آسفالت با روش پلیمریزاسیون پیشرفته توسط یک شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان ساخته شد.

به گزارش ایسنا، مسعود علیزاده، مدیر عامل شرکت دانش بینان دنا پارس آژند پارک علم و فناری خراسان، ویژگی‌های قیر اصلاح شده برای تولید آسفالت به روش پلیمریزاسیون پیشرفته را افزایش عمر و کیفیت آسفالت، کاهش قیرزدگی سطح آسفالت، کاهش لغزندگی سطح آسفالت و به تبع آن کاهش آمار تصادف و همچنین کاهش مصرف قیر به عنوان یک سرمایه ملی عنوان کرد.  

وی ادامه داد: ابتدا تولید قیر پلیمریزه در پالایشگاه اتفاق افتاده، سپس توسط تانکرهای دوجداره به صورت داغ به کارخانجات آسفالت انتقال می‌یابد و در میکسرهایی نگهداری می‌شود، سپس در زمان تولید آسفالت با اضافه کردن یک درصد مکمل شیمیایی به آن، آسفالت به روش پلیمریزاسیون پیشرفته تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناری خراسان، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان همچنین از اجرای این نوع آسفالت در خط BRT خیابان طبرسی و امام رضا (ع) مشهد و معبر خروجی خیابان کارخانه آسفالت مشهد خبر داد.

تاریخ ارسال :  1397/4/22     
تعداد بار مشاهده :  45
 محققان دانشگاه ایالتی اوهایو با مطالعه نیش پشه ها سه راهکار مورد استفاده آن ها را برای از بین بردن درد در محل گزش قربانی شناسایی کردند و با استفاده از آن میکرو سوزنی ساختند که احساس درد ایجاد نمی کند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، بر اساس این تحقیقات پشه ها از مواد موجود در بزاق خود برای بی حس کردن محل گزش استفاده می کنند، هنگام مکیدن خون، اندام مورد استفاده برای این کار را می لرزانند تا نیروی لازم برای این کار کاهش یابد و نیش آن ها دارای دندانه هایی است که نفوذ به درون پوست قربانی را ساده تر می کند.

علاوه بر این مشخص شد نیش پشه های ماده Aedes vexan که متداول ترین نوع پشه در آمریکای شمالی هستند، دارای ساختاری است که پوسته خارجی آن در نزدیکی نوک نیش نرم تر از سایر قسمت ها است تا نیروی لازم برای سوراخ کردن پوست کاهش یابد.

نوک نرم تر به معنی کاهش تغییر شکل پوست در زمان گزش و در نتیجه احساس درد کمتر توسط قربانی است.

پشه ها با استفاده از این راهکارها با استفاده از یک سوم نیروی مورد نیاز برای سوراخ کردن پوست با استفاده از یک میکروسوزن مصنوعی به سادگی می توانند پوست قربانیان خود را سوراخ کنند.

اکنون محققان با استفاده از این راهکار یک میکروسوزن جدید ساختند که درواقع متشکل از دو سوزن است. اولی بلافاصله یک ماده بی حس کننده را به محل تزریق می کند و دومی که دارای دندانه هایی است و برای گرفتن خون یا تزریق داروی موردنظر به بدن مورد استفاده قرار می گیرد، با یک حرکت لرزشی پوست را سوراخ کرده و وارد آن می شود و هیچ احساس دردی ایجاد نمی کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Mechanical Behavior of Biomedical Materials منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/4/07     
تعداد بار مشاهده :  59


 

کاربران جدید

akbarjkh
alikay
maryamgoli
Milad.dh
faramarz
rezam95
yakamuz137
Bargahi
discipline

کاربران آنلاین

maryamgoli
faramarz
rezam95
yakamuz137
Bargahi
discipline
Majiid44
AhmadMalek
roohola ba

آمار بازدید ها

وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 12536
» بازدید دیروز: 11335
» افراد آنلاین این بخش: 108
» ورودی امروزازموتورهای جستجو: 1240
» ورودی دیروزازموتورهای جستجو: 1324
» بازدید کل: 9620280

مجوز تجارت الکترونیک

مجوز وزارت فرهنگ

logo-samandehi

راهای ارتباط باما

  • ایمیل: info AT irsanat.com
  • : irsanat.com AT gmail.com
  • کانال سایت: @irsanat
  • نلگرام پشتیبان: @digisanat
  • کانال فروشگاه: @irdigikala
  • تمــاس با ما