بنام خـــداوند جان و خرد    تاریخ :1397/4/25     ساعت:   22:51:28

با ســــــــــلام وتشکر از بازدید شما


لطفا جهت مشاهده بهتر سایت از مرورگرهای گوگل کرم و فایرفاکس ابدیت شده استفاده نمائید

 

دانشمندان یک سیستم فتوسنتز کاملاً جدید ساختند

خبر خوب برای آنهایی که از گرم شدن سریع سیاره مان نگران و مأیوس شده اند این است که با استفاده از مدیریت کردن گیاهان می توان به مبارزه با اثرات تغییرات آب و هوایی کمک کرد. دانشمندان دو راه برای ایجاد گیاهانی که برای تبدیل دی اکسید کربن به انرژی بهتر عمل می کنند، پیدا کرده اند. این روش ها می تواند به تولید سوخت های زیستی بهتر، مواد غذایی بیشتر و مقابله با تغییرات آب و هوایی و در نتیجه نجات جهان کمک کند. 

دو مطالعه که در مجله Science منتشر شده نشان می دهد با تقویت فرایندهایی که طی آنها گیاهان انرژی تولید می کنند -تثبیت کربن یا فتوسنتز می توان آینده بهتری را رقم زد. در یکی از این تحقیقات، دانشمندان می گویند که می خواهند کل فرآیند تثبیت کربن (فتوسنتز) که فرآیندی بسیار آهسته و کند است در چرخه ای جدید و سریع انجام شود. در مطالعه دیگر، محققان گیاهان را به گونه ای مهندسی کرده اند که بتوانند نور خورشید بیشتری را جذب کنند. این گیاهان تقویت شده تا 20 درصد بیشتر رشد می کنند، که همین ذخیره ای بزرگ برای تأمین مواد غذایی است.

مطالعه اول

تاریخ ارسال :  1397/4/13     
تعداد بار مشاهده :  31
دما، سنجش عینی و واقع گرایانه گرمی یا سردی یک شی است

مفهوم دما در علم

دما، سنجش عینی و واقع گرایانه گرمی یا سردی یک شیء است. دما را می توان با دماسنج یا گرماسنج اندازه گیری کرد. اینها وسایل معین کردن انرژی درونی موجود در داخل سیستم هستند. از آنجایی که انسان ها به سرعت گرما و سرما را حس می کنند، قابل درک است که دما جزو جنبه هایی از واقعیت باشد که ما درکی نسبی از آن داریم. در واقع، دما مفهومی است که در طیف گسترده ای از رشته های علمی بسیار تعیین کننده است.

اولین مواجهه بسیاری از ما با یک دماسنج به حوزه پزشکی برمی گردد. یعنی زمانی که یک پزشک (یا والدین مان) برای تشخیص دمای بدن مان به عنوان بخشی از تشخیص بیماری از دماسنج استفاده کردند.

گرما در مقابل دما

توجه داشته باشید که دما با گرما متفاوت است، هر چند که هر دو مفهوم به هم مرتبط اند. دما میزان انرژی داخل سیستم است، در حالی که گرما سنجش این است که انرژی چگونه از یک سیستم (یا جسم) به سیستم یا جسم دیگری منتقل می شود.

گرما دست کم برای گازها و مایعات تقریباً به وسیله نظریه جنبشی توصیف می شود. وقتی گرمای بیشتری به وسیله یک ماده جذب می شود، اتم های درون ماده شروع می کنند به این که سریع تر حرکت کنند و در نتیجه افزایش دمای بیشتری رخ می دهد. البته درمورد جامدات قضیه کمی پیچیده تر است، اما ایده اصلی همان است.

مقیاس های دما


دما سنج رطوبت سنج دیجیتال مدل TEM 187

 

دماسنج USB دما مدل 98581 

دماسنج میله ای (دماسنج مواد غذایی) مدل TEM303
ترمو متر دو کاناله مدل TES-1306

تب سنج لیزری مدل 8877
فلوی باد ،دما و رطوبت سنج هوا مدل 98652

دماسنج pt100 ،حرارت سنج pt100تاریخ ارسال :  1397/4/07     
تعداد بار مشاهده :  31محققین بین المللی حین مرور پژوهشی بر روی اهلی کردن، متوجه چیزی عجیب در DNA سگ های امروزی شده اند. آن ها دریافته اند که در برخی از جایگاه‌ها، این DNA ، با DNA سگ های باستانی منطبق نیست. این محققان در آزمایشگاه دکتر جفری کید، در حال تلاش برای درک ژنوم سگ هستند تا به شماری از سوالات در زمینه بیولوژی ژنوم، تکامل و بیماری‌ها، پاسخ دهند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از BMC Biology، دکتر آماندا پندلتون، پژوهشگر فوق دکتری در دپارتمان ژنتیک انسانی Michigan Medicine توضیح می دهد: «ما خودمان را متقاعد کردیم که پژوهش‌های پیشین ژن‌هایی را کشف کرده‌اند که با سگ بودن ارتباطی ندارد بلکه مربوط به سگ اصلاح شده است.»

وی ادامه داد: «سگ های اصلاح شده، که اغلب حدود 300 سال پیش به وج ود آمدند، به طور کامل منعکس کننده تنوع ژنتیکی سگ ها در سراسر جهان نیستند. سه چهارم سگ های جهان که ولگرد نامیده می‌شوند، در اطراف جوامع انسانی پرسه می زنند و به دنبال غذا می‌گردند. این‌ سگ‌ها می‌توانند آزادانه جفت گیری کنند.»

برای داشتن تصویری کامل تر از تغییرات ژنتیکی موثر در تکامل سگ ها، تیم پژوهشی فوق 43 سگ ولگرد از مکان هایی مانند هند، پرتغال و ویتنام را مورد بررسی قرار داد.

تاریخ ارسال :  1397/4/07     
تعداد بار مشاهده :  26
اصل پارتو قانون 20/80 است

تقریبا هر روز با چالش منابع محدود مواجه هستیم و همیشه همه تقصیرها را گردن زمان و ضیق وقت می اندازیم. اما واقعیت این است که بیشتر ما حتی نمی دانیم چگونه از زمان استفاده کنیم. درست است که نمی توانیم ساعات بیشتری به ساعات روزانه مان اضافه کنیم اما می توانیم با تمرکز به چیزهایی که مهم هستند از همان ساعاتی که داریم بهترین استفاده را ببیم. اینجاست که اصل پارتو می تواند به ما کمک کند. اصلی که به ما کمک می کند هر چه سریع تر به اهداف مان برسیم.

اصل پارتو چیست؟

تاریخ ارسال :  1397/3/08     
تعداد بار مشاهده :  45


مغز انسان توپ کوچک اسرارآمیزی از ماده‌ی خاکستری است. هر چه باشد، هنوز هم این سال‌ها محققان مبهوت جنبه‌های زیادی از چگونه و چرایی عملکرد مغز می‌باشند. دانشمندان دهه‌ها است بر روی مطالعات خواب و رویا تحقیق می‌کنند. هنوز ۱۰۰ درصد از چگونگی عملکرد خواب مطمئن نیستیم یا اینکه دقیقا چطور و چرا خواب می‌بینیم.


خواب‌ها به چگونگی شکل گیری خاطرات، ارتباط دارند

ما می‌دانیم که چرخه‌ی خواب ما معمولا بسیار زیاد است و خواب ِ بیشتر در طول مرحله‌ی خواب، همراه با حرکات تند چشم(REM) به یاد افراد می‌ماند. همچنین در جامعه‌ی علمی تقریبا همگی قبول دارند که همه خواب می‌بینیم، اگر چه اینکه کدام خواب‌ها بیشتر به یاد آدم می‌مانند، ‌فرد با فرد فرق می‌کند. به این سوال که آیا خواب‌ها عملکردی فیزیولوژیایی، زیستی یا روانی دارند هم جواب داده نشده است، اما این موضوع جلوی دانشمندان را از تحقیق و فرضیه‌سازی نگرفته. چندین نظریه وجود دارند که چرا ما خواب می‌بینیم.

تاریخ ارسال :  1397/3/06     
تعداد بار مشاهده :  48


 

کاربران جدید

ohad
mehdi_solt
yousefaziz
sajad3421
ivani
meyt70
pnjfhadi
Akhavan
a_s47_1

کاربران آنلاین

mehdi_solt
yousefaziz
sajad3421
hossein.as
ivani
meyt70
pnjfhadi
Akhavan
mnbv

آمار بازدید ها

وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 17109
» بازدید دیروز: 11284
» افراد آنلاین این بخش: 78
» ورودی امروزازموتورهای جستجو: 2454
» ورودی دیروزازموتورهای جستجو: 2683
» بازدید کل: 9632792

مجوز تجارت الکترونیک

مجوز وزارت فرهنگ

logo-samandehi

راهای ارتباط باما

  • ایمیل: info AT irsanat.com
  • : irsanat.com AT gmail.com
  • کانال سایت: @irsanat
  • نلگرام پشتیبان: @digisanat
  • کانال فروشگاه: @irdigikala
  • تمــاس با ما