سایت ایران صنعت
بستن
لوگوی سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدید ورود


افزایش کربن خاک برای رسیدن به اهداف توافق نامه آب و هوايي پاریس و تغذیه جهان


 3 دسامبر 2018

 اروین ون دن بورگ

 افزایش کربن خاک برای رسیدن به اهداف توافق نامه آب و هوايي پاریس و تغذیه جهان

خاک گرانبها است: مقدار زیادی کربن را ذخیره می کند و برای تولید مواد غذایی ضروری است


همانطور که مقدار کربن در خاک دو برابر مقدار کربن در درختان و گیاهان است، تخریب یک سوم خاک های جهان از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا  كاهش خاك ، تولید مواد غذایی را محدود می کند و تقریبا 500 گیگاتون دی اکسید کربن را به اتمسفر می افزاید.


منبع :     Nature in sciencebrifes

ترجمه : سايت ايران صنعت ، ولي اله براتلو

next

تاریخ ارسال :  1397/9/13     
تعداد مشاهده :3353

نتايج پاكسازي زيست محيطي : كاهش سرطان كبد ماهي هاي فلوندر در بندر بوستون


28 نوامبر 2018

ادوين وان دن بورگ

 نتايج پاكسازي زيست محيطي : كاهش سرطان كبد ماهي هاي فلوندر در بندر بوستون

ماهي هاي فلوندر در بندر بوستون ، به دليل پاكسازي زيست محيطي متناوب از مبتلا شدن به سرطان كبد رهائي پيدا كرده اند. تصوير از : Chris Pickerell از Suffolk


تلاشهاي پاكسازي زيست محيطي طولاني مدت بندر بوستون كه زماني از بنادر با آلودگي زياد در آمريكا بود منجر به ناپديدشدن سرطان كبد در ماهي هاي فلوندر شد .

قبل از سال 1985 ميلادي ، 75% از ماهي ها گرفتار رنج و سختي زياد از اين بيماري ها شدند ، اما آزمايشاتي براي كاهش گل و لاي فاضلاب ، مواد مغذي و سمي در بندر بوستون انجام شد كه شامل ساختن تونل خروجي جريان آب كه در سال 2000 ميلادي تكميل شد كه به صورت دراماتيكي سلامت ماهي هاي فلوندر را افزايش داد .

نتايج پاكسازي زيست محيطي : كاهش سرطان كبد ماهي هاي فلوندر در بندر بوستون

آخرين ماهي هاي فلوندر در سال 2004 ميلادي  كه دچار سرطان شده بودند نشان دهنده تلاشهاي پاكسازي متناوب بود كه نتيجه اش بدست آوردن آب پاكيزه تر بود كه منجر به كاهش ريسك براي سلامتي انسان است .


منبع : Woods Hole Oceanographic Institution 

ترجمه :‌ سايت ايران صنعت ، ولي اله براتلو

تاریخ ارسال :  1397/9/08     
تعداد مشاهده :3350

معاینه فنی خودروها با جدیت انجام شود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:با توجه به اهمیت کاهش آلودگی هوا و نقش خودروها در این فرایند، معاینه فنی خودروها باید با جدیت دنبال شود.مسعود تجریشی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: خودروها نقش اساسی در آلودگی هوا دارند بنابراین با وارد شدن به فصول سرد سال و بروز پدیده وارونگی دما مشکل آلودگی هوا بیشتر می شود پس باید اجرای یک سری اقدامات مانند معاینه فنی تا قبل از شروع زمستان جدی گرفته شود.

وی تاکید کرد: معاینه فنی یکی از ارکان رسیدن به هوای سالم تر است پس تلاش کنیم حداقل وضعیت بدتر نشود چون کار زیادی برای بهتر شدن نمی توانیم انجام دهیم بنابراین با انجام کارهایی مانند معاینه فنی حداقل شرایط را تثبیت شده نگه داریم.

تجریشی اظهار داشت: انتظار ما این است که به قانون احترام گذاشته شود و آن چیزی که تعهد هر دستگاهی است چه نظارت و چه اجرا به درستی انجام شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از مهمترین ابزاری که برای کاهش آلودگی هوا در اختیار داریم معاینه فنی خودروها است، وقتی نمی توانیم اتوبوس ها را نوسازی کنیم و واردات داشته باشیم باید آنهایی را که در اختیار داریم نوسازی ، فیلتر دوده نصب کنیم و در جا روشن نمانند.


معاینه فنی خودرو


وی در باره تاثیر تحریم ها در این روند اظهار داشت: علاوه بر تحریم ها، کمبود منابع مالی نیز در کُند شدن روند نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تاثیر دارد، به عنوان مثال قرار بود دولت 8 میلیارد دلار برای نوسازی 70 هزار اتوبوس و کامیون اعتبار تخصیص دهد اما با کاهش فروش نفت عملا این کار عملی نشد.

معاون سازمان محیط زیست گفت:اگر شرکتی مانند هیوندایی تا 5 سال تمام تولیدات خود را به ایران بفروشد فقط کمبود اتوبوس و کامیون های ما جبران شده است؛ چون سالها است که کامیون ها و اتوبوس های خود را نوسازی نکرده ایم. اگر بخواهیم طبق قانون عمل کنیم باید تقریبا 50 درصد کامیون های کشور متوقف شوند.

تجریشی اظهار داشت: بسیاری از کارها باید در سال های قبل انجام می شد اما به دلایل مختلف از جمله تحریم ، کمبود منابع مالی و تغییر مدیریتی انجام نشده و اکنون همه روی هم تلمبار شده اند.
وی گفت: به عنوان مثال قرار بود 70 هزار تاکسی نوسازی شود، کار خوب پیش رفت و اکنون فقط حدود 5 تا 6 هزار تاکسی باقیمانده است که به علت افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت خودرو خودرو ساز زیر بار نمی رود.با هدف حل این مشکل در حال رایزنی با بانک ها برای تامین منابع مالی هستیم اما چون ثبات مدیریتی وجود ندارد کارها به کُندی پیش می رود.

تاریخ ارسال :  1397/8/20     
تعداد مشاهده :3350

دوسوم از حیات وحش جهان در 5 کشور متمرکز است

محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا دریافتند حدود 70 درصد از حیات وحش جهان در پنج کشور آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و روسیه متمرکز است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات مشخص شد بین سال های 1993 تا 2009 میلادی فعالیت های کشاورزی، معدن کاوی و شهرنشینی موجب ازبین رفتن زیستگاه های حیات وحش در مناطقی از زمین با وسعت بیش از کشور هند شده است. 

در واقع صرف نظر از مناطقی در قاره آفریقا، دو سوم از حیات وحش زمین تنها در پنج کشور یافت می شود. بر اساس این تحقیقات 94درصد از حیات وحش زمین در 24 کشور متمرکز شده و 70 درصد آن تنها در 5 کشور آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و روسیه متمرکز است.
در حال حاضر بخشی از حیات وحش توسط قوانین کشورها مورد حمایت قرار گرفته است، اما در اغلب کشورها، قوانین و برنامه خاصی برای این امر وجود ندارد. در واقع هیچ تضمینی برای حمایت بلندمدت دولت ها، صنایع و جوامع بشری از حیات وحش زمین وجود ندارد.
به اعتقاد محققان کاهش سرعت یا جلوگیری از گسترش صنایع در زیستگاه های حیات وحش و تدوین سازوکارهایی برای بخش خصوصی به منظور حفاظت از محیط زیست به همراه توسعه و بهبود روش های مدیریت ماهیگیری می تواند در حفظ حیات وحش زمین موثر باشد.
بر اساس این تحقیقات حدود صد سال قبل تنها 15 درصد از سطح زمین توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون بیش از 77 درصد سطح زمین و حدود 88 درصد از اقیانوس ها دستخوش تغییرات ناشی از فعالیت های انسانی شده اند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/8/16     
تعداد مشاهده :3348

بران کمبودهای سازمانی با مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست

تهران- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد معتقد است مشارکت مردمی در امر حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه می‌تواند کمبود سازمانی را در راستای حفاظت از محیط زیست جبران کند.


محیط زیست

به گزارش شامگاه پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نیره پورملایی در روند بازدید رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از قرق‌های اختصاصی محیط زیست این استان گفت: تغییر اقلیم، خشکسالی و تخریب‌هایی که انسان در محیط خود داشته باعث شد جمعیت حیات وحش در مناطق کاهش یابد از این رو استان یزد نیز در بعضی مناطق با حذف یا کاهش جمعیت حیات وحش مواجه شده است.

وی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از استقبال علاقه‌مندان به طبیعت به عنوان فرصت احیای زیستگاه‌ها و جمعیت‌های حیات وحش بهره گرفت و در نهایت با پیگیری موضوع، از 5 قرق مصوب در شورای عالی حفاظت محیط زیست، سه قرق اختصاصی به نام‌های علی‌آباد چهل گزی، دربید و روباز، مجموعا با 132 هزار و 897 هکتار مساحت یعنی 1.8 درصد از خاک استان را راه‌اندازی کرد.

قرق علی‌آباد چهل گزی به مساحت 50 هزار و 634 هکتار در غرب و جنوب غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و قرق روباز به مساحت 6 هزار و 348 هکتار در شمال غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و ما بین دو منطقه کالمند بهادران و شیرکوه قرار گرفته و به عنوان حائل و پشتیبان برای حیات وحش مناطق مزبور هستند.

قرق دربید نیز به مساحت 75 هزار و 915 هکتار بخشی از زیستگاه یکپارچه و به هم پیوسته بافق- سیاهکوه است که یکی از کریدورهای مهم زیستی حیات وحش به ویژه یوزپلنگ آسیایی به حساب می‌آید. این قرق در غرب منطقه شکار ممنوع آریز بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر قرار دارد و پشتیبان مناسبی برای این مناطق است.

** واگذاری قرق‌ها به جوامع محلی یک کار مثبت است

همچنین احمد علی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی در این بازدید با بیان اینکه واگذاری قرق‌ها به جوامع محلی یک کار مثبت است، گفت: با توجه به اینکه یزد جزء استان‌‌هایی است که در سال کمترین بارش را دارد و با کمبود آب روبه‌رو است، باید این منطقه به جای توسعه کشاورزی و صنعت که بیشترین مصرف آب را دارند به سمت صنعت گردشگری و طبیعت‌گردی سوق داده شود.
وی طی بازدیدی که به همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از قرق‌های استان یزد داشت، اظهار کرد: خوشبختانه آمارها در یزد نشان می‌دهد که با واگذاری قرق‌های اختصاصی به جوامع محلی با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست، درصد رشد جمعیت حیات وحش بالا رفته و این گامی است در جهت حفظ گونه‌های جانوری که با آن می‌توان به توسعه پایدار دست پیدا کرد.

کیخا گفت: امیدواریم در این خصوص شرایط بهره‌برداری خردمندانه‌ای را فراهم کنیم و با این آغاز خوب بتوانیم این راه را ادامه داده و به سایر مناطق کشور نیز تسری دهیم.
در ادامه این بازدید، نمایندگان و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی قرق‌های اختصاصی و واگذاری آنها به بخش خصوصی و جوامع محلی بازدید کرده و شرایط را مثبت ارزیابی کردند.

تاریخ ارسال :  1397/8/04     
تعداد مشاهده :3341
دیگر مطالب مرتبط با موضوع : محيط زيست


آخرین مقالات ارسالی

دستگاه تی دی اس متر(TDS)

دستگاه پی اچ متر دیجیتال

دستگاه الکترولیز

هدایت سنج آب,EC متر

محافط برق ساختمان

دستگاه تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب

رسوب گیر پکیج، آبگرمکن

فتومتر پرتابل دیجیتال

دماسنج دیجیتال

تصفیه آب آکوا لایف

تی دی اس متر مدل HM

مولتی متر دیجیتال

فیلتر این لاین تصفیه آب

ph متر خاک

ph متر، ph سنج

تعمیر یخچال،تعمیرات یخچال

ابزارآلات صنعتی

تصفیه آب،تصفیه آب RO

قطعات برق و الکترونیک

Tds متر

پی اچ متر قیمت مناسب

سه راهی و محافظ برق

آمونياك سنج

تصفیه آب نیمه صنعتی

سنسور ph سنج ، پراپ ph سنج

مخزن تصفیه آب

EC متر ، EC سنج

ph سنج هانا ، تستر ph هانا


فروشگاه اینترنتی ایران صنعت ،بررسی انتخاب و خرید آنلاین

آمار بازدید ها


فروشگاه اینترنتی ایران صنعت
» بازدید امروز: 9320
» بازدید دیروز: 5518
» افراد آنلاین این بخش: 56
» ورودی امروز موتور های جستجو: 1066
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 350
» بازدید کل: 1320011

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوب اینستاگرام شبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1400/2/26  ساعت:  09:04:54


تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.