بنام خـــداوند جان و خرد    تاریخ :1396/12/04     ساعت:   06:07:04

لطفا جهت مشاهده بهتر سایت از مرورگرهای گوگل کرم و فایرفاکس ابدیت شده استفاده نمائید

 
چند نکته ی گلخانه ای :

 پاچیرا

گیاه پاچیرا جزو گل های آپارتمانی است که نیاز به نور زیاد ندارد در عین زیبائی نگهداری بسیار ساده ای هم دارد، می توانید مثل بامبو شاخه هایش را ببافید و حسابی آن را زیبا کنید.

رفع کج شدن ساقه های گل,جلوگیری از کج شدن ساقه های گل

می توانید مثل بامبو شاخه های پاچیرا را ببافید

 برای رفع کج شدن ساقه های گل به یاد داشته باشید که گل ها همیشه به سمت نور بر می گردند. بنابراین برای راست شدن گل، گلدان را هر چند وقت یک بار بچرخانید تا کجی آن از بین برود.

تاریخ ارسال :  1396/9/25     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  49
مزایا و معایب انواع گلدان,معایب انواع گلدان

هیچ گاه نمی توان یک گیاه را برای همیشه درون یک گلدان نگهداری کرد

با کوچکتر شدن حیاط خانه ها و روی آوردن مردم به شهر و آپارتمان نشینی، علاقمندان به گل و گیاه به باغبانی در گلدان ها روی آورده اند. گیاهان در انواع گلدان کوچک و بزرگ در پاسیوها یا گلخانه های کوچک نگهداری می‌شوند و عطر و بوی آن ها باعث تلطیف فضا و طراوت و شادابی خانه ها می‌شود. علاوه بر این، باغبانی گلدانی این امکان را به شما می‌دهد که گیاهان جدید را آزمایش کنید، آن ها را پرورش دهید و به خوبی بشناسید.

البته لازم است این نکته را مد نظر داشته باشید که هیچ گاه نمی توان یک گیاه را برای همیشه درون یک گلدان نگهداری کرد. مگر این که به فراخور رشد آن، گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید یا این که خاک گلدان را مرتب تعویض و تقویت نمایید. در غیر این صورت گیاه شما پس از مدتی از دست می‌رود. این اتفاق ممکن است بسته به شرایط طی یک تا ده سال اتفاق بیفتند، اما توجه داشته باشید که وقتی چنین شود، برگ ها و ساقه های گیاه شروع به خشک شدن و ریختن می کنند و حتی آبیاری گیاه هم با مشکل مواجه می شود.

بیشتر گلدان ها از جنس خاک رس (گلدان های لعابی یا غیر لعابی و سرامیک) چوب، پلاستیک، فایبرگلاس، فلز یا سیمان هستند که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند.

مزایا و معایب گلدان سفالی


تاریخ ارسال :  1396/8/04     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  146


اخبارعلمی,خبرهای  علمی, زنبورها

محققان دریافته‌اند که گل‌ها از عامل بصری برای جذب گرده‌افشان‌ها استفاده می‌کنند. گل‌ها در واقع با ایجاد یک هاله آبی در اطراف خود به حشرات و مخصوصا زنبورها علامت می‌دهند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، گلها از عوامل بصری برای جذب گرده‌افشان‌ها استفاده می‌کنند. آنها توسط دستکاری نور و با ایجاد یک هاله نور آبی رنگ یک راهکار برای جذب زنبورها به وجود آورده‌اند.

انسان نمی‌تواند به راحتی این هاله آبی رنگ را شناسایی کند، اما گاهی اوقات می‌تواند آن را در گل‌هایی با رنگدانه‌های تیره مانند لاله‌های سیاه مشاهده کند.

تحقیقات جدید جزئیات روشی را که بعضی گل‌ها تلاش می‌کنند تا توسط گرده افشان‌ها دیده شوند، توضیح می‌دهد. این مطالعه که توسط محققانی از دانشگاه کمبریج، موسسه "آدولف مرکل" و باغ گیاه شناسی سلطنتی "Kew" انجام شده، دریافته است که برخی از گل‌ها دارای نانوساختارهایی روی گلبرگ‌های خود هستند که اثر نورپردازی ظریفی را به وجود می‌آورند و گرده افشان‌هایی مانند زنبورها را به خود جذب می‌کنند.

تاریخ ارسال :  1396/8/02     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  114اخبارعلمی ,خبرهای  علمی , آلاینده های صوتی

به گفته محققان، سروصدای ناشی از پروژه های انسانی نظیر مزارع بادی و گسترش شهرها موجب اختلال در دسته ماهی ها شده و گونه های دریایی را در مقابل شکارچیان آسیب پذیرتر می کند. 

به گزارش مهر، فعالیت های انسانی نظیر حمل و نقل و ساخت و ساز موجب ایجاد سروصدای زیادی می شود و انتقال اصوات در اب هم سریع تر از هوا است.

همبستگی و هماهنگی بین دسته ماهی ها برای حفظ آنها در مقابل شکارچیان دریایی و تبادل اطلاعات اجتماعی ضروری است.

محققان دانشگاه بریستول انگلستان تاثیر سروصدای ناشی از ساخت و ساز زیرساخت های دریایی نظیر مزارع بادی را بر ۴۵۰ ماهی بررسی کردند.

محققان مشاهده کردند در طول پخش اصوات مربوط به ساخت و ساز، هماهنگی ماهی ها در مقایسه با زمان پخش اصوات عادی دریا کمتر بود.

کریستوس یونو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعه ما یکی از معدود مطالعاتی است که نحوه تاثیر آلاینده های انسانی را بر رفتار دسته ماهی ها بررسی کرده است.»

به گفته محققان، تغییر در رفتار ماهی ها به هنگام قرارگیری در معرض سروصدا بیانگر این حقیقت است که آنها در مقابل شکارچیان آسیب پذیرتر خواهند بود، چراکه رفتار هماهنگ در قالب دسته های بزرگ بسیار در جلوگیری از خورده شدن سودمند است.

تاریخ ارسال :  1396/7/13     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  126
اخبارعلمی,خبرهای علمی,شامپانزه

محققان طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که شامپانزه‌ها برای انجام کارهایی مانند پیدا کردن غذا و یا استفاده از ابزارهای مختلف نیازی به آموزش و یادگیری آن از دیگر حیوانات ندارند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این نخستین شواهدی است که نشان می‌دهد شامپانزه‌ها می‌توانند از ابزارهای مختلف برای انجام کارها به خودی خود استفاده کنند.

در باغ وحش Twycross، در انگلستان یک ظرف آب با تکه‌های غذای شناور در مقابل شامپانزه‌ها قرار داده شد و محققان مشاهده کردند که آنها قادر هستند تا با استفاده از چوب این غذاها را از آب بگیرند.

محققان دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه توبینگن، در یک پژوهش جدید به بررسی چگونگی انجام کارها توسط شامپانزه‌ها آن هم بدون نیاز به آموزش پرداختند.

الیسا باندینی اظهار کرد: «اعتقاد معمول این است که رفتار شامپانزه‌ها ریشه فرهنگی داشته و این امر بسیار شبیه به انتقال فرهنگ در میان گروه‌های مختلف انسانها است.

شامپانزه‌هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند با موفقیت توانستند به خودی خود از چوب استفاده کنند و دقیقا همان رفتاری را نشان دادند که عموزاده های وحشی آنها از خود نشان می‌دادند.

نتایج به دست آمده این باور قدیمی که می‌گوید شامپانزه‌ها برای استفاده از ابزار مختلف ابتدا باید این کار را از یکدیگر یاد بگیرند را به چالش کشیده و دلیل این مهارت شامپانزه‌ها را "رفتار پیش از وجود"( pre-existing behavioural) می‌دانند.

با توجه به ارتباطات ژنتیکی نزدیک بین انسان و شامپانزه ها، احتمال دارد که این موجودات همچنین به خودی خود برخی از اشکال فرهنگ مادری اولیه انسان را اختراع کرده‌اند.

دکتر کلادیو تنی یکی از محققان این پژوهش اظهار کرد: "با توجه به این نتایج، این فرضیه طولانی مدت که میمون‌ها برای یادگیری کارهای مختلف باید به یکدیگر نگاه کنند می‌تواند ناشی از یک توهم انتقال فرهنگی باشد.

دانشگاه بیرمنگام و باغ وحش Twycross یک یادداشت‌تفاهم را به منظور تدریس، تحقیق و فعالیت‌های دوجانبه دیگر امضا کردند. این پژوهش جدید نیز بر اساس این تفاهم‌نامه و با استفاده از تاریخ گسترده Twycross در مراقبت از نخستی سانان انجام شده است.

این پژوهش در مجله PeerJ منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1396/7/13     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  122


 

کاربران جدید


Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/irsanatc/public_html/index1.php on line 607
mahboob21
mrfrozan
مهسان
mohsenziae
AAHMAAD
Vahidmorad
abbas@1985
spera
alilia26

کاربران آنلاین


Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/irsanatc/public_html/index1.php on line 623
mahboob21
mrfrozan
مهسان
mohsenziae
AAHMAAD
abbas@1985
spera
alilia26
agabehy

آمار بازدید ها

وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 3249
» بازدید دیروز: 16903
» افراد آنلاین این بخش: 22
» ورودی امروزازموتورهای جستجو: 631
» ورودی دیروزازموتورهای جستجو: 4683
» بازدید کل: 9762291

مجوز تجارت الکترونیک

مجوز وزارت فرهنگ

logo-samandehi

راهای ارتباط باما

  • ایمیل: info AT irsanat.com
  • : irsanat.com AT gmail.com
  • کانال سایت: @irsanat
  • نلگرام پشتیبان: @digisanat
  • کانال فروشگاه: @irdigikala
  • تمــاس با ما